• Speciálně pedagogické centrum
  • PAS

Speciálně pedagogické centrum pro PAS

Speciálně pedagogické centrum (SPC) pro děti, žáky a studenty s poruchou autistického spektra (PAS) při ZŠ Kpt. Vajdy v Ostravě – Zábřehu je školské poradenské zařízení, které poskytuje bezplatně standardní poradenské služby, a to na základě žádosti žáků, jejich zákonných zástupců, škol nebo školských zařízení na území celého Moravskoslezského kraje. Podmínkou poskytnutí poradenské služby je písemný souhlas žáka, v případě nezletilého žáka písemný souhlas jeho zákonného zástupce. Služby jsou zaměřené na podporu  vzdělávání žáků s autismem. Služby SPC pro PAS zabezpečují dva psychologové, pět speciálních pedagogů, z nichž jeden je zároveň koordinátorem poradenských služeb pro klienty s PAS v Moravskoslezském kraji a jedna sociální pracovnice – viz sekce „Kontakty“.

Naše služby:

• vyhledávání klientů s PAS
  • komplexní speciálně pedagogickou, psychologickou a sociální diagnostiku žáka s autismem
  • zpracování odborných podkladů a posudků pro:
    • zařazování klientů do školského systému
    • odklad povinné školní docházky
    • integraci v MŠ, ZŠ, SŠ, VOŠ
    • přechod na jiný vzdělávací program
    • asistenta pedagoga
  • poradenskou, konzultační a metodickou činnost
  • účast na rodičovských skupinách, které mj. mohou  řešit varianty  výchovných problémů, sourozenecké vztahy apod.
  • krizové intervence, řešení problémového chování
  • nácviky sociálních dovedností
  • poskytujeme odborné informace týkající se výchovy a vzdělávání dětí a žáků s poruchou autistického spektra:
    • legislativa týkající se vzdělávání dětí, žáků a studentů s PAS
    • strukturované učení
    • tvorba IVP (Individuální vzdělávací plán)
    • účast asistenta pedagoga
    • odborná literatura, www odkazy zabývající se PAS
    • kontakty na odborné klinické pracovníky zabývající se PAS v rámci  Moravskoslezského kraje – psychiatr, psycholog, neurolog, klinický logoped, aj.
  • pomoc při volbě dalšího směrování klienta po ukončení povinné školní docházky
  • sociálně právní poradenství (dávky sociální podpory, příspěvky, apod.)
  • umožňujeme praxe studentů středních a vysokých škol
  • koordinaci činností s poradenskými pracovníky škol a ostatními poradenskými zařízeními
  • osvětová a přednášková činnost
  • zapůjčování odborné literatury a seznamování s www odkazy zabývajícími se problematikou poruch autistického spektra

Typy péče:

• ambulantní  - klient dochází do SPC
  • terénní - výjezdy do předškolních a školních zařízení, do stacionářů, rodin apod.

Objednávky služeb přijímáme:

• přes on-line formulář „Žádost o vyšetření“
  • na  telefonech  596 768 131 nebo 723 026 353 v době  od  pondělí do pátku v čase 7:00 – 15:30 hod.
  • písemně na adresu SPC pro PAS, Kpt. Vajdy 1A, Ostrava – Zábřeh, 700 30

Zřizovatel: MS kraj